TV via 4G och 5G näten.

När det inte finns fiber indraget och den marksända TV-signalen är för svag samt att satelliterna skyms av höga träd kan man kolla om det är bra hastighet via 4G eller 5G. Är det minst 10 Mbit/s finns det en möjlighet att abonnera på TV via internet.

På den här sidan kommer jag att lägga in information om TV via 4G eller 5G näten.


20260202 – TV via Tele2 5G.

När jag besökte den här kunden den 19 januari tyckte jag att hon skulle beställa en Allente 1 mottagare från Allente och ta in TV-signal via Tele2 5G.

Den 26 januari hade hon fått hem Allente 1 mottagaren så jag besökte henne för att installera den, men först en koll utomhus.
Grannens parabol sitter i alla fall på skorstenen, utan risk för snöras.

Men däremot är det stor risk att kablarna går av om de nu inte redan var av.

Jag gick in till kunden och kopplade in den nya Allente 1 mottagaren, men hennes gamla router fungerade inte, så jag visade hur hon kunde använda mobilen som en hotspot (typ router) och dela internet från den.

Nu hade hon i alla fall fått hem en ny router från Tele2, så idag blev det ett nytt besök.

Jag började med att testa hastigheten med Bredbandskollen och den var riktigt bra.

Nu funkar TV’n bra med signal från internet, så den gamla skadade parabolen är det bara att kasta.


20260121 – TV via Telias mobila bredband funkade inte så bra hos Ture och Greta.

Förra veckan hjälpte jag Ture och Greta att få igång TV via Telias mobila bredband, men det funkade inte så bra.

I telefonen berättade kunden att det finns en telemast ganska nära huset så jag letade lite med Google Earth och hittade en mast närmare 600 meter från huset. Men om Telia har någon utrustning i just den masten vill inte Telia berätta för det är hemligt. Det är för övrigt ingen mobiloperatör som berättar var deras utrustning finns, vilket gör det betydligt svårare för mig och andra installatörer.

Vid en närmare koll såg jag att taket på stallet skymmer sikten till masten en del.

När jag körde till kunden tog jag med GPS’en för att kunna dokumentera exakt var jag hade kollat hastigheten på Telias nät. Första stoppet gjorde jag strax utanför MIO möbler i Valbo.

Nästa stopp gjorde jag i Överhärde och där var det betydligt sämre hastighet.

Jag körde ner till telemasten för att kolla läget.


Här var det ännu sämre hastighet, men det brukar det vara nära master för signalen går ju ovanför.

När jag hade svängt in på den lilla vägen till huset stannade jag för att göra en ny koll.

När jag hade parkerat på gården kollade jag hastigheten igen.

Ture och Greta undrade om jag kan fixa så att de kan kolla på TV4 utan störningar.


I augusti 2023 monterade jag den här antennen och det har alltid fungerat utan minsta lilla störning.

Men tyvärr har TV4 m.fl. slutat att sända via marknätet, för de tror att alla har tillgång till internet.

Jag testade att ställa antennen på några olika ställen inomhus och fick lite bättre signal. Jag tycker dock att det fortfarande är nära den nedre gränsen, för det bör vara minst 10-15 Mbit/s för HD-TV via det mobila nätet.

Jag vet ju som sagt inte om Telia har utrustning i telemasten som står ungefär 600 meter från huset, så jag skulle gärna vilja veta om Tele2 eller någon annan operatör har högre hastighet på det mobila bredbandet. Jag hoppas dock att det fungerar nu, men om det inte gör det måste jag fortsätta att undersöka vad det finns för alternativ.


20250514 – Inkoppling av en Tele2 TV-Hub Mini mottagare.

Idag hjälpte jag en kund att få igång en ny Tele2 TV-Hub Mini mottagare.

Den 2 januari 2025 upphörde Boxer att sända via marknätet, så kunden har bara kunnat se de fria SVT-kanalerna och TV4 sedan dess. De fick hem en Tele2 TV-Hub Mini mottagare och en router för ett tag sen, men trots flera telefonsamtal med Boxers kundservice fick de inte igång TV-kanalerna.

Då kontaktade de mig och när jag kom hem till kunden kollade jag även in TV-antennen som de tidigare har använt till Boxers TV-kanaler. I och för sig sänds även SVT’s kanaler och TV4 via internet, men antennen är ju bra att ha kvar om det nu blir fel på signalen via 4G.

Men det verkar som att antennen är monterad uppochner, så det är stor risk att kopplingsdosan är fuktskadad.

En koll inomhus visade att signalen till SVT’s kanaler från Mux 1 var ganska dålig.

Signalen till Mux 2 hade ännu sämre signal, men trots det var det större marginal till störningarna. Troligen beror det på att Mux 2 endast sänder TV4.

Jag gjorde en datalogg för att dokumentera signalen. Troligen beror den dåliga signalkvaliteten på den fuktskadade anslutningen i kopplingsdosan.

För att kolla om det överhuvudtaget var möjligt att se på TV via internet gjorde jag en koll av signalen från routern.

Jag kollade att den nya Tele2 TV Hub Mini var monterad i HDMI 1 ingången i TV’n.

En fjärrkontroll utan sifferknappar är lite jobbigt, men nuförtiden är det meningen att man ska välja vad man vill se från menyerna.

När allt var installerat rätt och alla godkännanden gjorda kom den gamla vanliga texten att boxen inte kunde identifieras, vilket betyder att Boxer/Tele2 inte har aktiverat serienummer och abonnemang.

Då ringde jag Boxers kundservice, vilket inte är helt lätt för de kräver att kunden identifierar sig med bank-ID.

Trots att jag är en CANT-auktoriserad antenntekniker, som har hjälpt tusentals av Boxers kunder ända sedan våren 2001 då Boxer startade, ville de inte svara på mina frågor. Det känns extra hopplöst att bli oseriöst avfärdad då Boxer dessutom har utnämnt mig till en av Sveriges bästa antenntekniker. Så de vägrade att aktivera abonnemanget innan kunden rabblade upp sitt personnummer, fullständiga namn, adress och telefonnummer. När det var klart skickades en signal, men det kunde ta upp till en timma innan abonnemanget blev aktiverat. De menar alltså att kunden ska betala en timmas väntetid, men idag hade jag tur för abonnemanget startade ganska snabbt.

I den digitala tidsåldern är det precis så illa som Fredrik Skavlan beskriver:
För att byta kanal går du bara in på ”settings”, loggar in i ”Min TV”, bekräftar med BankID, scannar QR-koden och väljer kanal. Lätt som en plätt!

Nåväl, tillslut blev det i alla fall bild på alla TV-kanaler som kunden abonnerade på.


20250212 – Inkoppling av några Tele2 TV-Hub Mini mottagare.

Den 17 december 2020 besökte jag den här kunden senast och fixade bra signal till 3 st. inspelningsbara Humax BXR HD boxar.

Allt har fungerat bra, men när Boxer slutade att sända kanalerna via marknätet skickade de ut 3 st. Tele2 TV Hub Mini till kunden.

Så idag besökte jag kunden och installerade dessa.


20241216 – Inkoppling av router och Tele2 TV-Hub Mini hos Gullan.

Om några veckor ska Boxer upphöra med sändningarna via marknätet, så de skickar ut en Tele2 TV-hub mini till alla kunder samt även en router till de som inte har internet.

När jag kom hem till kunden började jag med att kolla in antennen som jag monterade för 25-30 år sedan.

När de började med digitala sändningar via marknätet sa de att samtliga Muxar skulle sändas på UHF frekvenser, så därför monterade jag en UHF gitterantenn från Macab.

Inne i vardagsrummet upptäckte jag att det var lite svag signal.

Jag gjorde en datalogg och som synes var det ingen Mux som hade godkänd signalkvalitet.

Men det mesta ska släckas, så från och med 2025 kommer det att se ut så här. Jag sa till kunden att det ändå är bra att behålla antennen för då kan hon i alla fall se SVT’s kanaler och TV4 om det blir fel på internet.

Signalen från Mux 6 var dålig, men det har mindre betydelse eftersom den släcks efter nyårsafton.

Men nu skulle jag hjälpa Gullan att koppla in prylarna som hon hade fått ifrån Tele2.

Hon hade fått en Tele2 router med obegränsad surf.

Men jag är lite tveksam till om det verkligen är obegränsad surf för det var någon som skrev på Facebook nyligen att surfen tog slut och att titta på TV drar faktiskt ganska mycket. Lägsta kvalitet drar ungefär 300 MB per timme, medium kvalitet drar 700 MB per timme och HD drar cirka 3 GB per timme.

När jag hade satt i SIM-kortet och startat routern kopplade jag in Tele2 TV-Hub Mini.

En liten pryl som man monterar i en ledig HDMI-ingång.

Efter att man hade anslutit till Google och knappat in lösenord skulle mini hubben uppdateras vilket tog ungefär 30 minuter.

Men sen kom det upp en text på TV’n.

BOXEN KUNDE INTE IDENTIFIERAS
Det verkar tyvärr vara ett fel i provisioneringen av denna box från fabrik.
Vänligen kontakta kundservice så löser vi detta.

Jag ringde till kundservice men där var det ungefär 45 minuter i telefonkö. Jag ringde då till åf-support men där vägrade de att svara på mina frågor, så kunden fick ringa till kundservice där hon var tvungen att legitimera sig med bank-ID.

Efter ungefär 45 minuter svarade kundservice men de kunde inte lösa problemet så de kopplade samtalet till den tekniska avdelningen (där de vägrade svara på mina frågor nyss?) och där det var ytterligare 45 minuter i telefonkö.

Att packa upp och koppla in routern och Tele2 TV-Hub Mini tog ungefär 10-15 minuter. Sen var det en otroligt långsam uppdatering och efter det var det otroligt segt hos Tele2. Så sammanlagt tog det här jobbet strax över 2,5 timmar.

Uppdatering 20241218

Gullan blev så nöjd över mitt arbete att jag fick en present.


20240423 – TV via Tele2 mobilt internet.

Jag har varit till den här kundens lägenhet flera gånger tidigare eftersom den marksända Boxer-signalen är för dålig. Fastighetsägaren vill inte kosta på antennsystemet vilket jag i och för sig kan förstå eftersom det finns fiber indraget. Men det finns även något som heter Must carry, vilket innebär att hyresvärden måste tillhandahålla SVT’s kanaler kostnadsfritt.

Det ser ut som att fästena till maströret börjar ge upp.


Jag kopplade in antenninstrumentet och gjorde en koll.

Dataloggen visade att det bara var Mux 1, 2 och 3 som var godkända.

Antenninstrumentet kunde inte ens tala om hur dålig Mux 6 var.

Mux 5 var inte heller godkänd.

Mux 7 var också väldigt dålig.

Men nu hade Boxer skickat ut en Tele2 TV-HUB mini, trots att de inte hade internet via fiber utan de hade en Tele2 router med SIM-kort som anslöt till internet via 4G nätet. Jag blev lite orolig att surfmängden skulle ta slut, men när kunden visade att de hade ett abonnemang med obegränsad surf kopplade jag in TV-hubben.

Så nu kommer de äntligen slippa störningar p.g.a. hyresvärdens dåliga TV-antenner.


20240125 – Installation av 5G anläggning från Telia.

För 3 år sedan skickade Canal Digital (numera Allente) ut mig på ett serviceuppdrag hos den här kunden. Det största problemet då var att OnePlace-mottagarna hade ställt in sig på samma användarband vilket är ett allvarligt fel för då stör de ut varann.

Men nu skulle kunden byta från Allente till Telias triple play via 5G. ”Triple play är är en branschbenämning på en pakettjänst med en kombination av IP-telefoni, bredband och TV i samma förbindelse”

När jag kom dit såg jag att parabolen satt kvar som sist.

Det satt redan en utomhusantenn på huset som jag tyckte var mer anpassad för att sitta utomhus än den bifogade antennen. Så jag anslöt den nya routern till den befintliga antennen.


Jag fick igång internet via den nya routern, men TV-boxen gick det inte att få igång för Telia hade inte aktiverat TV-abonnemanget. Så jag kopplade in en av OnePlace-mottagarna i HDMI2 ingången i TV’n så de fick bild igen.

Den nya TV-boxen från Telia lät jag vara ansluten till HDMI1 ingången i TV’n så att det är lättare för kunden att få igång den med hjälp av Telias support.

Rulla till toppen