Vid årsskiftet hände det mycket. Först drabbades vi av stormen Johannes och sedan snöovädret Anna som orsakade ett snöras, så signalen försvann från parabolen.
Men på grund av den djupa snön var det svårt att ta sig till parabolen på baksidan av huset, så kunden kontaktade inte mig förrän tisdagen den 3 mars. När jag kom dit såg jag att någon hade bytt mikrovågshuvud sedan jag var där den 13 mars 2019. Mikrovågshuvudet byttes av någon som gjorde en DishTurn, men det var slarvigt att inte dra ner vattenskyddet.

Jag justerade parabolen, sen gjorde jag en datalogg för att dokumentera det hela.

Efter justeringen drog jag naturligtvis ner vattenskyddet på mikrovågshuvudet.

Fixat och klart.

Jag såg att kabeln var skarvad men i övrigt så bör nog kabeln bytas om några år, så jag brydde mig inte om att kolla hur det ser ut under eltejpen.

Som vanligt hade 12,418 GHz sämst signalkvalitet, så vid dåligt väder blir det störningar på Al Jazeera och de kinesiska kanalerna först av alla.

Sen gjorde jag en datalogg innan jag anslöt kabeln till Prime/Samsung UHD 680 satellitmottagaren.

Så nu kan kunden kolla på TV igen.